SAKIN TAKİPÇİ SATIN ALMAYIN!

Covid-19 virüs salgını hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Bunların başında sosyal medyaya yönelim ve kullanımımızın artması gelmektedir. Çevremdeki gözlemlerim sonucu şunu görüyorum ki; evlere kapanmamızla birlikte hayatımızda büyük bir boşluk meydana geldi. Salgın öncesinde de insanlar sosyal medyada çok zaman geçirdiklerinden ve telefonu ellerinden bırakamadıklarından yakınırken salgın sürecinde şunu gördük ki sosyal mecralar insanların hayatının neredeyse tamamına hükmetmeye başladı.

İnsanların işlerinden çıkarılması, okulların online eğitime geçmesi, sosyal etkinliklerin kısıtlanması, sokağa çıkma yasağı gibi durumlar kişileri evlerinden bir şeyler yapmaya yöneltti. Salgın öncesinde dijital içerikleri tüketen birey konumundayken birçok insan eve kapanmayla birlikte üretici konumuna geçmeye başladı.

Insatagram'da Beğeni Satın Almak Markanıza Zarar Verir | Reyhan AÇIKELLİ

NEDEN TAKİPÇİ SATIN ALIYORUZ?

Instagram, ilk çıkışından bu yana çok gelişti ve birçok yeni özellik kazandı. Artık Instagram insanların fotoğraf ve videolarını paylaştığı bir uygulamadan çok daha fazlası. Instagram gün geçtikçe kullanıcı sayısı ve insanları etkileme gücü artan bir sosyal platform haline geldi.

Instagram kullanıcıları neden takipçi satın alıyor? We Are Social içerisinde küresel internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları hakkında bilgilerin de bulunduğu “Digital 2020 – Global Digital Overview” raporuna göre Instagram’ın 1 milyar kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram büyük bir kitleye hitap etmektedir. Özellikle bünyesine eklediği yeni özellikleri ile içerik üretici, blogger, ınfluencer, gibi yeni iş alanlarının doğmasına kurum, kuruluş ve markaların kendini tanıtma ve reklamını yapmasına imkan tanımaktadır. Durum böyle olunca büyük Instagram dünyasında öne çıkabilmek, keşfedilmek, hedef kitlenizi bulabilmek bir hayli zorlaşıyor. Instagram’da hedefiniz doğrultusunda etkili geri dönüş alabilmenin başında takipçi sayısı yer almaktadır. Kişiler iki sebepten kaynaklı olarak takipçi satın alır bunlar:

  1. Takipçi sayısının çok olduğu imajıyla popüler olduğunu göstermeye çalışan ve bu sayede sosyal mecradan para kazanmayı hedefleyen kişiler.
  2. Takipçi sayısının çok olduğu imajıyla müşterinin güvenini kazanmaya çalışan, ürün ve hizmet satan firmalar.

Sosyal mecralarda kısa sürede çok sayıda takipçiye ulaşmak, düşünüldüğü kadar da kolay bir iş değil. Özellikle Influencer Marketing ve ürün, hizmet pazarlama sektöründe takipçi sayısı daha da önemlidir. Neden mi? Çünkü; sayfanın çok sayıda takipçisi olması demek, o sayfanın güvenilir bir ürün ve hizmet pazarlama yaptığı fikri oluşturur kişide. Takipçi sayısının çok olması demek senin hesabının, etkileşimli olduğunu, büyük bir hedef kitleye hitap ettiğini gösterir. Bu sayede reklam ve iş birliği yapabilirsin.

Satın alınan takipçiler sayesinde hesaplarınız her ne kadar popüler görünse de Instagram’da takipçi satın almak hesabınıza zarar vermektedir. Firmaların ya da kişisel hesapların, takipçi sayısı ile orantılı olarak beğeni ve yorum gibi etkileşim oranlarının da yüksek olması gerekir. Aksi takdirde takipçilerin sahte olduğu fark edilerek güven kaybedilmektedir. Sadece takipçilerin güvenini kaybetmekle kalmaz Instagram algoritması da bu hatayı fark eder. Satın almış olduğunuz hesaplar aktif olarak kullanılan hesaplar olmadığı için size ekstra bir etkileşim sağlamaz. Instagram algoritması takipçi sayınızın çok olmasına rağmen etkileşiminizin düşük olmasından dolayı hesabınızı keşfete düşürmez, paylaşımlarınızı tüm takipçilerinize gösterilmez. Bu da hesabınızın sürekli eksiye gitmesi demektir.

“Sürekli kendini geliştiren Instagram, yeni sistemleri ile bot takipçileri belirleyerek silmektedir. Bununla beraber sahte hesaplar da silinerek Instagram’da yalnızca gerçek hesaplar ve takipçilere yer verilmiştir. Instagram’ın izlediği bu tutum sonrasında sahte takipçi kullanan kişisel hesaplar ile firma hesapları gözler önüne serilmiş ve olumsuz bir izlenim kazanmalarına neden olmuştur.”

Bunun sonucunda belirli bir ücret ödeyerek aldığınız takipçiyle hesabınıza zarar vermiş hatta belki de ileride çok iyi bir kitleye ulaşacakken bunu engellemiş olursunuz.

Sizde bu yöntem ile takipçi sayınızı arttırmayı düşünüyorsanız şimdiden vazgeçin. Takipçi satın alarak yapmış olduğunuz yatırımlar boşa gider hem de markanızın imajını zedeleyerek hedef kitlenizi kaybedersiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: